Konkurs o Nagrodę im. Witolda Lipskiego

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zgłoszenia do Nagrody im. Witolda Lipskiego dla utalentowanych informatyków:

Fundacja Kościuszkowska ogłasza nabór do XIX edycji Konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego dla utalentowanych młodych naukowców, mających wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie informatyki i jej zastosowań. Nagroda została ustanowiona przez grupę polskich informatyków pracujących za granicą w 2005 r. i upamiętnia Witolda Lipskiego, który był pionierem polskiej informatyki, wybitnym uczonym o bardzo szerokich zainteresowaniach badawczych.

Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach:

1. teoretyczne aspekty informatyki
  2. zastosowania informatyki.

Fundacja Kościuszkowska, w porozumieniu z Kapitułą ustala wysokość nagrody, nie mniejszą niż
50 000 zł w każdej kategorii.

Nagroda może zostać przyznana wyłącznie osobom, które:

• posiadają obywatelstwo polskie lub są stałymi rezydentami na terenie Polski,
  • nie są laureatami w żadnej z kategorii wcześniejszych edycji Nagrody,
  • w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego termin składania zgłoszeń do konkursu nie ukończyły 35 roku życia, przy czym granica ta ulega przedłużeniu o czas, jaki osoba zgłaszana do konkursu przebywała przed ukończeniem 35 roku życia na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym,
  • w dniu składania zgłoszenia do konkursu są pracownikami, doktorantami lub studentami w instytucji naukowo-badawczej na terenie Polski; lub w ciągu 24 miesięcy poprzedzających termin składania podań uzyskały tytuł zawodowy lub stopień naukowy jako pracownicy, studenci lub doktoranci w takiej instytucji.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje się w formie elektronicznej na formularzu znajdującym się pod linkiem https://form.jotform.com/forms5000/Nagroda_Lipskiego_formularz. Do zgłoszenia należy dołączyć wyłącznie w formie elektronicznej:

• życiorys naukowy kandydata (CV),
  • kopię strony paszportowej lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz obywatelstwo polskie lub status stałego/długoterminowego rezydenta w Polsce,
  • krótki opis najważniejszych osiągnięć badawczych,
  • listę publikacji badawczych, patentów i wdrożonych systemów informatycznych,
  • elektroniczne kopie najważniejszych publikacji, patentów i linków do wdrożonych systemów informatycznych (nie więcej niż 5),
  • opinię (list rekomendacyjny) pracownika naukowego prowadzącego badania w zakresie informatyki. Opinia powinna zawierać ocenę wkładu kandydata do publikacji współautorskich (sformułowania typu: „był inicjatorem”, „wkład wszystkich autorów jest porównywalny” itp.).

Za organizację i poziom merytoryczny nagrody odpowiada Kapituła Nagrody im. Witolda Lipskiego. Zgodnie z zapisami Regulaminu nagrodę przyznaje Rada Nagrody, powoływana przez Kapitułę. Szczegóły procedury konkursowej opisane są w Regulaminie Nagrody.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są  do 31 marca 2023 r.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 30 czerwca 2023 r.

Informacje o nagrodzie znajdują się na stronie Nagroda im Lipskiego — Fundacja Kościuszkowska Polska (kfpoland.org).

Pytania prosimy kierować do sekretarza Kapituły Celiny Imielińskiej, adres email: celina.imielinska@gmail.com.

Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia!

W Fundacji Kościuszkowskiej wspieramy intelektualną, naukową i kulturową wymianę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Organizujemy wydarzenia kulturalne, współorganizujemy wyjazdy naukowców i artystów na stypendia do USA, przyjmujemy studentów amerykańskich w Polsce. W ramach programu TEIP gościmy amerykańskich wolontariuszy na obozach wakacyjnych dla dzieci w całym kraju. Organizujemy konkursy i uczestniczymy w wyborze laureatów nagród dla wybitnych lekarzy i informatyków. Dbamy o naszą wspólną, polsko-amerykańską historię.

Jesteśmy odrębną organizacją, jednak silnie związaną z USA. Nasza Fundacja powstała z inicjatywy Rady Dyrektorów The Kosciuszko Foundation Inc. w Nowym Jorku i to we współpracy z amerykańską fundacją realizujemy większość działań. Choć wyrastamy z wieloletniej tradycji ciągle się zmieniamy, szukając inspirujących sposobów na łączenie Polaków z Amerykanami. Najlepszym źródłem tych więzi jest wspólna kultura, a wraz z nią nauka, medycyna, technologie, język. Wokół tych obszarów rozwijamy nowe projekty.

The Kosciuszko Foundation Inc. to nasz partner w Nowym Jorku. Fundacja powstała w 1925 roku. Od prawie stu lat przyznaje stypendia młodzieży i naukowcom z Polski i USA. Prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej. Organizuje wystawy, koncerty i konkursy. Promuje polską sztukę. Upamiętnia postać Tadeusza Kościuszki - wybitnego generała, powstańca, bohatera dwóch narodów. Wiele naszych projektów jest realizowanych wspólnie przez fundację amerykańską i polską.